Strava - Začíname zdravo jesť

Kategória: Jedlo a voda
Publikované: 12.05.2013
Počet videní: 169
Autor článku: Peter Planieta

 


Recepty a návody

Najčastejšie otázky sú: čo vlastne jesť a ako si mám zostaviť svoj jedálniček?

Základom dobrého jedálnička je jednoduchá a kvalitná strava. Obilniny, strukoviny, zelenina, divoká zelenina, semienka a orechy v rozumnej miere a ovocie nášho pásma. Ja tieto potraviny už konzumujem niekoľko rokov a už cca 6 rokov som nebol u lekára. Pritom, aj keď som jedol pred tým pestrú stravu (veľa zeleniny a ovocia), aj tak som mal sennú nádchu a 3x do roka angíny. Ale dnes je to už za mnou. Za to vďačím najmä kvalitným potravinám. Je chybou, keď si myslíme, že na to, aby sme boli silní, zdraví a vitálni (energetickí), potrebujeme konzumovať mäso, mliečne výrobky – syry a cukor. Veď vďaka častej konzumácii mäsa dnes muži zomierajú na srdcovo cievne choroby a rakovinu hrubého čreva. Vďaka mliečnym výrobkom a syrom sú dnes alergie a vďaka cukru máme cukrovku…

Recepty a návody

Druhou chybou je si myslieť a tvrdiť, že tieto potraviny sú potrebné pre naše telo, aby bolo zdravé. Keď mojej manželke počas tehotenstva robili krvné testy, zistili, že všetky hodnoty krvi sú úplne v poriadku. Lekár bol v miernom šoku, a povedal nám, že také výsledky ešte nevidel. Dá sa teda žiť aj bez spomínaných potravín a môžete sa cítiť minimálne o 50% lepšie od toho ako sa cítite dnes!!! Ďalšou chybou je, keď muž, žena a ich dieťa jedia to isté. Muži potrebujú iné kombinácie, viacej bielkovín a výraznejšie chute ako žena a aj ako dieťa. Rozdiel je hlavne v pomeroch sacharidov (obilniny), bielkovín (strukoviny, mäso), zeleniny a v chutiach (slané, sladké).

Po prebudení najskôr pijeme čistú teplu filtrovanú vodu, minimálne 2dcl.
Po 10min. si zamiešame 2dcl zeleného jačmeňa (ak mávamestudené ruky pridávame par kvapiek umeoctu). Druhú dávku jačmeňa si dáme 20minút pred večerou.
Chlorellu jeme vždy po jedle v dávke na začiatku 1 tableta po raňajkách, 1 tableta po obede a 1 tableta po večeri. Ďalej postupne zvyšujeme na 6 tabliet ráno 7 tabliet po obede a 7 tabliet večer. Dávku môžeme zvyšovať podľa potreby. 50 tabliet za deň je antibiotická dávka.

Pitný režim:

Zima a keď je vonku chladné počasie - 40% filtrovaná voda a zvyšok 60% čaje škoricový, zázvorový s umeoctom, alebo čaj Kukicha, Hojicha alebo zeleninový vývar.

Leto 60% až 80% filtrovaná čistá voda, zvyšok sú čaje – feniklový, anízový, rascový, zelený alebo zeleninové vývary, keď je vonku veľmi horúco môžeme cca 50% vody popíjať s citrónovou šťavou.

 

Raňajky

Od 7. do 9.hod.
Ženy v lete: melóny alebo ovocie z nášho pásma (iba v prípade, keď žena nechodí v noci na WC a nemá studené nohy a ruky, lebo toto sú prejavy oslabených obličiek).
Ideálne sú zeleninové polievky s misom alebo kaša (ovsená, kukuričná, ryžová...) v pomere 1 : 3 – 4 s vodou.
Kaša na sladko: do ešte horúcej uvarenej kaše zamiešame nastrúhané jablko alebo hrušku, prípadne pridáme hrozienka. Dochutíme škoricou a jemne nasucho opraženými mandľami
Kaša na slano: do ešte horúcej uvarenej kaše zamiešame najemno nastrúhanú mrkvu, kaleráb alebo cviklu. Posypeme ju opraženými orechmi alebo gomasiom (potlčené opražené sezamové semienka)
Muži by mali jesť kašu na slano: ovsené vločky uvaríme vo vode v pomere 1 : 3. Do kaše zamiešame nasekanú cibuľku, nastrúhané údené tofu alebo tempeh, prípadne strukovinovú nátierku. K tomu pridáme kvasenú zeleninu alebo kyslú kapustu.
Pozor! Nie je vhodné pečivo ani chlieb. Sú to jangové - sťahujúce energie, ktoré spôsobujú ťažší štart do dňa.
Medzi raňajkami a obedom, ale aj medzi obedom a večerou konzumujeme sucho opražené semienka (slnečnicové, tekvicové, sezamové, konopné) alebo orechy (mandle, lieskovce a vlašské). Ak máme chuť na sladké konzumujeme sušené ovocie v BIO kvalite prepláchnuté vriacou vodou.

Obed

Od 11. do 13.hod.
Ženy: na tanieri majú mať viac zeleniny, menej bielkovín a jedlo je menej slané
Muži: majú mať menej zeleniny, viac bielkovín a výraznejšie chute

Ideálny obed je kombinácia:

Obilniny (ryža natural, jačmeň, pšeno, pohánka, špalda – tie dochucujeme morskou riasou, štipkou soli alebo kurkumou) cca 50%,
Strukoviny (všetky druhy fazule, šošovice, žltý hrach, cícer ale aj tofu a tempeh) cca 30%
Zelenina cca 20%, ktorej časť je povarená 10% (hlavne koreňová alebo tekvica - Hokkaido), ďalšia časť 5% je naparená (brokolica) a 5% je kvasená (kysla domáca kapusta alebo kvasená zelenina).
Uvarené obilniny posypeme opraženými semienkami alebo gomasiom.
Strukoviny po uvarení dochucujeme soľou. Do uvarených strukovín pridáme, na kvalitnom oleji (sezamovom, slnečnicovom) osmaženú cibuľu, dochucujeme doporučeným korením ako je zázvor, kari alebo garam masala. Varime esťe cca 10min.
V prípade potreby – chuti na mäso je možne jesť kvalitne domáce BIO mäso hydinu, divinu alebo rybu - pstruha no iba zo zeleninou a to iba raz do dňa, počas kúry najlepšie jeden krát do týždňa alebo vôbec.

Dezert

Najskôr 20 min. po jedle, najlepšie po 2 hod.
Sladký koláčik, zákusok = „za-kúsok“ – znamená, že za jedlom si dáme kúsok a nie „ pol plechu
- na slano - olovrant: chlebík so strukovinovou nátierkou a zeleninou

Večera

Od 16. do 18.hod.
Ľahké jedlo, napríklad cestoviny, ktoré si ženy urobia s nastrúhanou mrkvou, nasekanou cibuľkou,
s troškou sójovej omáčky, sezamového oleja a s hlávkovým šalátom. Muži si ešte pridajú
bielkovinu, napríklad tempeh a výraznejšie ochutia.

 

Pozor!!!

Treba si strážiť tieto potraviny, čo znamená že ich nejeme, lebo výrazne zaťažujú a okrádajú organizmus o dôležité živiny a látky. Zoradené sú od najhoršieho.
1. všetky jednoduché cukry
2. všetky mliečne výrobky
3. mäso a výrobky z mäsa, najmä údené
4. všetky nekvalitné tuky a oleje
5. biela múka a biela soľ

Nezabudnite, zdravie máte na vašom dennodennom tanieri, pričom každé jedlo vás buď energeticky a zdravotne posilní alebo postupne ničí!!!  No vybrať si musíte sami. Či si život budete užívať a budete ho naplno žiť, alebo bude pre vás život trápením, bolesťou a utrpením, číže ho nejako „prežijete“.

Zdravá výživa - Šťavy

ÚČINKY:

Aróniová šťava
Arónia (jarabina čierna) obsahuje veľa vitamínov P, PP, B2, B6, E. Znižuje krvný tlak, pôsobí proti skleróze a chorobám srdca, má protikrvácne účinky, pôsobí posilňujúco a zlepšuje trávenie. Zjemňuje následky rádioterapie a znižuje vedľajšie účinky protinádorových liekov.

Cviklová šťava
Cvikla pôsobí priaznivo na tvorenie krvi a očisťuje ju, upravuje trávenie, mineralizuje organizmus, pôsobí proti nádorom, leukémii a práchniveniu kostí, povzbudzuje činnosť obličiek a lymfatického systému, posilňuje peristaltiku čriev, má dobré účinky na obličky, pečeň, žlčník a slezinu. Pomáha vylučovať z organizmu kyselinu močovú. Znižuje úroveň cholesterolu, pôsobí proti skleróze. Obsahuje veľké množstvá vápnika, sodíka, horčíka, draslíka, fosforu, celulózy, cholínu a rastlinných chemických zlúčenín. Ľudové liečiteľstvoju odporúča pri vysokom krvnom tlaku.

Hrušková šťava
Vitamíny B1, B, C a draslík, vápnik, horčík, fosfor a jód, ktoré šťava obsahuje zlepšujú trávenie. Odporúča sa používať pri zápale močových ciest a obličkových kameňoch.

Jablková šťava
Jablká a jablková šťava sú vďaka celulóze, vitamínom, trieslovinám, pektínom, a minerálom elixírom zdravia. Predchádza bolestiam tráviaceho systému, chorobám srdca a nádorom, pričom rozpúšťa prebytočný cholesterol. Vďaka obsahu prírodnej celulózy posilňuje peristaltiku čriev a zlepšuje trávenie. Upravuje bakteriálnu flóru a neutralizuje toxické látky v organizme. Zvlášť odporúčame fajčiarom.

Jahodová šťava
JAHODA obsahuje draslík, minerálne soli a vitamíny C a PP. Pôsobí na tvorenie krvi, močopudne a čistí krv. Priaznivo pôsobí na pružnosť svalov a lepší výkon srdca a pľúc. Pomáha pri liečení zápalov ústnej dutiny.

Malinová šťava
MALINA obsahuje vysoké množstvá organických kyselín, pektíny, antokyány, minerálne soli a vitamíny C, A, B, PP. Používa sa pri nachladení, angíne, bakteriálnych a vírusových infekciách ako prostriedok vyvolávajúci potenie. Ľudové liečiteľstvo odporúča maliny ako liek proti chudokrvnosti.

Mrkvová šťava
MRKVA dodáva veľké množstvo provitamínu A, preto môže byť používaná na liečenie jeho nedostatku v tele, pôsobí pozitívne pri slabozrakosti. Predchádza vzniku nádorov dýchacieho systému. Mrkvová šťava je bohatá aj na vitamíny: B1, B2, B6, D, F, E, K, PP. Vďaka obsahu pektínov pôsobí proti skleróze, znižuje cholesterol a tuky v krvi. Podľa ľudového liečiteľstva môže mrkvová šťava zvyšovať pohlavný pud.

Rebarborová šťava
REBARBORA je bohatá na vitamíny A, C, E a kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor, horčík a vlákninu. Obsahuje antrachinón, ktorý posilňuje peristaltiku čriev. Je charakteristická vysokým obsahom kyselín: citrónovej a jablčnej, ktoré majú dezinfekčné vlastnosti. Má všeobecne čistiace účinky na celý organizmus. Výborne sa hodí na jarnú očistnú kúru. Gréci a Rimania odporúčali rebarboru pri bolestiach brucha. Číňania ju používajú ako prečisťujúci a zmierňujúci prostriedok pri zápchach zažívacieho traktu.

Šťava z čiernych ríbezlí
ČIERNE RÍBEZLE sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C a E. Obsahujú aj vitamín P, ktorý pomáha vstrebávaniu vitamínu C, železo, draslík, horčík a vitamín K, ktorý znižuje krvácanie. Je bohatá na „kovy života“, ako sú bór a jód a pektíny, triesloviny a organické kyseliny. Šťava z ríbezlí sa používa pri reumatických chorobách a nachladení.

Šťava z červených ríbezlí
Červené ríbezle sú bohaté na minerálne zložky: draslík, vápnik, fosfor, horčík. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, A a E. Rovnako obsahujú veľa bioprvkov a pektín. Pravidelné pitie šťavy z červených ríbezlí odstraňuje všeobecnú únavu, spomaľuje vývoj sklerózy a svojimi vlastnosťami, ktoré vyvolávajú potenie a majú močopudné účinky, čistí organizmus.

Slivková šťava
SLIVKA dodáva organizmu provitamín A, ktorí pôsobí proti tzv. „šero-slepote” . Je bohatým zdrojom vitamínu PP, ktorého nedostatok spôsobuje chorobu nazývanú pelagra, rovnako upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. V šťave sa nachádzajú aj vitamíny B1, B2, C.

Čučoriedková šťava
Čučoriedky obsahujú vitamín B2 a C. Používajú sa tiež ako liek proti hnačkám. Ničí choroboplodné baktérie nachádzajúce sa v zažívacom trakte, ako aj baktérie odolné voči antibiotikám. Karotenoidy obsiahnuté v šťave zlepšujú zrak, zvlášť videnie v noci. Má vlastnosti, ktoré pôsobia proti červom a je nápomocná pri boji proti hlístam a mrliam. Ľudové liečiteľstvo tvrdí, že je to nenahraditeľný prostriedok proti hemoroidom.

Brusnicová šťava
Napriek tomu že sa z brusnice vyrába mnoho výrobkov, práve šťava z tohto ovocia má najviac blahodarných vlastností. Brusnica obsahuje organické kyseliny, pektíny, vitamíny (hlavne C), minerálne soli, triesloviny a horké látky. Je prírodným antibiotikom. Je nenahraditeľným domácim liekom na angínu, chrípku a zápal priedušiek. Znižuje horúčku, zmierňuje chronický kašeľ, katar hrdla a ústnej dutiny. Upravuje trávenie a zlepšuje apetít. Pôsobí uvolňujúco pri zápaloch močových ciest, ochoreniach pečene a zľahka znižuje tlak. Brusnica sa odporúča rekonvalescentom a anemikom.

Šťava z bazy čiernej
Baza čierna je považovaná za liečivú rastlinu už od staroveku. Obsahuje éterické oleje, hlieny a triesloviny, čiže látky, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu, a ktoré zvlášť pomáhajú pri nachladení. Vyvoláva potenie, pôsobí proti horúčke a uľahčuje vykašlávanie. Ovocie bazy čiernej obsahuje aj draslík, železo, vitamíny A a C a antokyány. Vďaka tomu predchádza vzniku nádorových chorôb a chorôb obehového systému.

Višňová šťava
VIŠŇA dodáva organizmu vitamíny C, B1, B2 PP, kyselinu folovú, cukor, pektín, železnú, horčíkovú a draselnú soľ. Dopĺňa chýbajúce minerálne zložky a čistí organizmus od produktov látkovej výmeny.

Zelerová šťava
Zeler sa vyznačuje vysokým obsahom rôznych minerálnych zložiek. Obsahuje draslík, zinok, vápnik, železo, fosfor, horčík a vitamíny C, B, PP, E, provitamín A, ako aj aminokyseliny a glykozidy, karotén, a pre organizmus cenné listové a chlorogenové kyseliny, minerálne soli a prchavý olej. Má močopudné účinky a očisťuje organizmus, vďaka čomu uľahčuje liečbu reumatických chorôb, pomáha aj pri náchylnosti ku kameňom, zväčšení predstojnej žľazy (prostaty), reumatizme, artritíde, migréne, lámke, zlej látkovej premene, čistí krv, spomaľuje proces starnutia, predlžuje mladosť. Zeler má dobrý vplyv na tráviaci systém, (zlepšuje apetít) a podnecuje vylučovanie žlče. Pôsobí proti bolesti, jeho pôsobením sa hoja dvanástnikové a žalúdočné vredy. Zeler je považovaný za účinné afrodiziakum a je už dlho najpopulárnejším a najlacnejším špecifikom posilňujúcim pohlavný pud.